Prawidłowe zakwaszenie żołądka ma kluczowe znaczenie dla trawienia i wchłaniania. Bez wystarczającej ilości kwasu trawienie może być niepełne, co prowadzi do niedoborów składników odżywczych i innych problemów trawiennych. Co więcej, kwaśne środowisko żołądka pomaga zabijać szkodliwe bakterie i patogeny obecne w spożywanej żywności i wodzie, zmniejszając ryzyko infekcji i chorób.

Przedstawiam wam prosty i tani test jaki możecie zrobić w swoim domowym zaciszu. Test wykonaj po przebudzeniu na czczo, po pierwszym odczuciu głodu. Po wstaniu, zrób najpierw poranną toaletę i przygotuj sobie śniadanie aby pobudzić zmysły do produkcji kwasu. Test wykonaj dopiero, jak poczujesz ssanie w żołądku. Najlepszym dniem do wykonania go będzie sobota lub inny dzień wolny od pracy.

Jak go zrobić?

Wypij na czczo pół szklanki wody wymieszanej z łyżeczką sody oczyszczonej (NaHCO₃).
W wyniku reakcji wodorowęglanu sodu z Twoim kwasem solnym wydzieli się dwutlenek węgla (CO
2
), który spowoduje odbijanie.

I teraz, zależnie od czasu odbicia, możemy stwierdzić:
– gdy odbije się w czasie krótszym niż 1 minuta – świadczy to o nadkwasocie,
– jeśli pomiędzy 1-1,5 minuty – zakwaszenie jest prawidłowe,
– jeśli po 1,5 minucie lub więcej – słabe zakwaszenie żołądka.

Jest przy tym jeszcze jedna uwaga – osoby przyjmujące leki na serce oraz osoby będące na diecie ograniczającej spożycie sodu nie mogą przyjmować sody oczyszczonej doustnie.

Pomimo, że test ten cieszy się sporą skutecznością, trzeba dodać, że medycyna akademicka nie uznaje tej techniki – dlatego w razie wątpliwości, wynik możesz zawsze próbować potwierdzić też u gastrologa.

W naszym gabinecie, przy użyciu Vieva VITAL Pro istnieje możliwość bezinwazyjnego sprawdzenia prawidłowości między innymi: zakwaszenia żołądka, perystaltyki jelita cienkie, grubego, mikrobiomu jelitowego, ich nieszczelności i wiele innych wskaźników.

Autor artykułu:
Konrad T. Sobiecki, Terapeuta Konop*ny

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie fragmentów treści bez zgody autora zabronione.

error: Treści są chronione prawem. Kopiowanie i rozpowszechnianie jest niedozwolone.