Jak przygotować się do badania krwi?

Jako pacjent przygotowujący się do badań krwi, warto przeczytać kroki które możesz podjąć, aby proces przebiegał bezproblemowo, a wyniki były możliwie najdokładniejsze.

Oto 15 prostych zasad, których warto przestrzegać:

  1. Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej – badania wykonuj przed przyjęciem porannej porcji leków. Witaminy, zioła i suplementy dobrze jest odstawić na 3 dni przed badaniem. W przeciwnym wypadku stężenie badanego parametru może zostać zawyżone. Niektóre witaminy zakłócają metodę oznaczeń.
  2. Badania wykonuj w godzinach porannych. Najlepiej aby odbyły się ok.godz.8. Tego dnia wstań o standardowej dla Ciebie godzinie, najlepiej w tygodniu. Postępuj najlepiej tak jak robisz to rutynowo w dzień roboczy. Najbardziej miarodajny wynik jest z krwi pobranej 30 minut po przebudzeniu.
  3. Przed pobraniem krwi unikaj stresu ponieważ może on wpłynąć na wynik glukozy i kortyzolu.
  4. Pobieranie krwi może wywoływać niepokój u niektórych osób. Powolne, głębokie oddechy mogą pomóc zmniejszyć niepokój i sprawić, że proces będzie płynniejszy.
  5. Na badanie przyjdź na czczo – nie jedz przez 12 godzin przed badaniem.
  6. Unikaj treningu na 24 godziny przed badaniem. Wyjątkiem są codzienne treningu – wtedy nie należy robić specjalnej przerwy dla wykonania badań. Nie zaleca się wykonywania treningu późnym wieczorem przed badaniem.
  7. Unikaj aktywności fizycznej tuż przed badaniem (dotyczy to także elementów rozciągania czy tai-chi, jogi). Może mieć to wpływ na  poziom glikemii. Zaleca się na 10 minut przebadaniem pozostawać w spoczynku (pozycja siedząca).
  8. W trakcie przeziębienia, infekcji, biegunki czy innych problemów zdrowotnych (chyba że tak zaleci lekarz) – nie wykonuj badań.
  9. Poinformuj personel alergiach, zwłaszcza na lateks, kleje lub środki antyseptyczne.

    Dla kobiet – jeżeli jest to możliwe, lepiej nie wykonywać badań w trakcie krwawienia miesięcznego. Szczególnie dotyczy to badań moczu. Chyba, że lekarz zalecił inaczej.

  10. Nie spożywaj alkoholu ani innych środków odurzających na 3 dni przed badaniem.
  11. Pijąc nieco więcej wody przed pomiarem ułatwi to pracownikowi służby zdrowia znalezienie odpowiedniej żyły, co może usprawnić proces pobierania krwi.
  12. Poinformuj o wszelkich alergiach, zwłaszcza na lateks, kleje lub środki antyseptyczne, ponieważ te informacje pomogą im wybrać odpowiednie materiały.
  13. Poinformuj o wszelkich schorzeniach, takich jak skazy krwotoczne lub cukrzyca, które mogą mieć wpływ na proces pobierania krwi lub interpretację wyników badań.
  14. Ubieraj się wygodnie, załóż luźną odzież z rękawami, które można łatwo podwinąć. Umożliwia to szybki dostęp do ramienia i sprawia, że proces jest wygodniejszy dla Ciebie i pracownika służby zdrowia.
  15. Poinformuj o ostatnich zabiegach – jeśli niedawno przeszedłeś jakiekolwiek procedury medyczne, operacje lub transfuzje krwi, poinformuj o tym pracownika służby zdrowia, ponieważ ta informacja może wpłynąć na interpretację niektórych wyników badań.

Pamiętaj – jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub pytania dotyczące badania krwi, nie wahaj się zapytać pracownika służby zdrowia.Zrozumienie celu badań i tego, co obejmuje, może pomóc rozwiać wszelkie obawy.

Przestrzegając tych zasad, możesz upewnić się, że jesteś odpowiednio przygotowany do badania krwi, co prowadzi do dokładniejszych wyników i ogólnie bezproblemowego wykonania pomiaru. Pamiętaj, że otwarta komunikacja z osobą która pobiera krew jest niezbędna w celu wyjaśnienia wszelkich wątpliwości lub kwestii związanych z Twoimi indywidualnymi potrzebami zdrowotnymi.

W naszym gabinecie, przy użyciu Vieva VITAL Pro istnieje możliwość bezinwazyjnego sprawdzenia ponad 115 wskaźników Twojego organizmu na poziomie komórkowym (realne użycie przez organizm): wysycenia minerałami, witaminami, białkami, obciążenia metalami ciężkimi, funkcjami układu trawiennego i wiele innych. Przeczytaj więcej.

Autor artykułu:
Konrad T. Sobiecki, Terapeuta Konop*ny

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie fragmentów treści bez zgody autora zabronione.

error: Treści są chronione prawem. Kopiowanie i rozpowszechnianie jest niedozwolone.