Jako pacjent przygotowujący się do badań krwi, warto przeczytać kroki które możesz podjąć, aby proces przebiegał bezproblemowo, a wyniki były możliwie najdokładniejsze.
Oto 15 prostych zasad, których warto przestrzegać:
- Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej – badania wykonuj przed przyjęciem porannej porcji leków. Witaminy, zioła i suplementy dobrze jest odstawić na 3 dni przed badaniem. W przeciwnym wypadku stężenie badanego parametru może zostać zawyżone. Niektóre witaminy zakłócają metodę oznaczeń.
- Badania wykonuj w godzinach porannych. Najlepiej aby odbyły się ok.godz.8. Tego dnia wstań o standardowej dla Ciebie godzinie, najlepiej w tygodniu. Postępuj najlepiej tak jak robisz to rutynowo w dzień roboczy. Najbardziej miarodajny wynik jest z krwi pobranej 30 minut po przebudzeniu.
- Przed pobraniem krwi unikaj stresu ponieważ może on wpłynąć na wynik glukozy i kortyzolu.
- Pobieranie krwi może wywoływać niepokój u niektórych osób. Powolne, głębokie oddechy mogą pomóc zmniejszyć niepokój i sprawić, że proces będzie płynniejszy.
- Na badanie przyjdź na czczo – nie jedz przez 12 godzin przed badaniem.
- Unikaj treningu na 24 godziny przed badaniem. Wyjątkiem są codzienne treningu – wtedy nie należy robić specjalnej przerwy dla wykonania badań. Nie zaleca się wykonywania treningu późnym wieczorem przed badaniem.
- Unikaj aktywności fizycznej tuż przed badaniem (dotyczy to także elementów rozciągania czy tai-chi, jogi). Może mieć to wpływ na poziom glikemii. Zaleca się na 10 minut przebadaniem pozostawać w spoczynku (pozycja siedząca).
- W trakcie przeziębienia, infekcji, biegunki czy innych problemów zdrowotnych (chyba że tak zaleci lekarz) – nie wykonuj badań.
-
Poinformuj personel alergiach, zwłaszcza na lateks, kleje lub środki antyseptyczne. Dla kobiet – jeżeli jest to możliwe, lepiej nie wykonywać badań w trakcie krwawienia miesięcznego. Szczególnie dotyczy to badań moczu. Chyba, że lekarz zalecił inaczej.
- Nie spożywaj alkoholu ani innych środków odurzających na 3 dni przed badaniem.
- Pijąc nieco więcej wody przed pomiarem ułatwi to pracownikowi służby zdrowia znalezienie odpowiedniej żyły, co może usprawnić proces pobierania krwi.
- Poinformuj o wszelkich alergiach, zwłaszcza na lateks, kleje lub środki antyseptyczne, ponieważ te informacje pomogą im wybrać odpowiednie materiały.
- Poinformuj o wszelkich schorzeniach, takich jak skazy krwotoczne lub cukrzyca, które mogą mieć wpływ na proces pobierania krwi lub interpretację wyników badań.
- Ubieraj się wygodnie, załóż luźną odzież z rękawami, które można łatwo podwinąć. Umożliwia to szybki dostęp do ramienia i sprawia, że proces jest wygodniejszy dla Ciebie i pracownika służby zdrowia.
- Poinformuj o ostatnich zabiegach – jeśli niedawno przeszedłeś jakiekolwiek procedury medyczne, operacje lub transfuzje krwi, poinformuj o tym pracownika służby zdrowia, ponieważ ta informacja może wpłynąć na interpretację niektórych wyników badań.
Pamiętaj – jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub pytania dotyczące badania krwi, nie wahaj się zapytać pracownika służby zdrowia.Zrozumienie celu badań i tego, co obejmuje, może pomóc rozwiać wszelkie obawy.
Przestrzegając tych zasad, możesz upewnić się, że jesteś odpowiednio przygotowany do badania krwi, co prowadzi do dokładniejszych wyników i ogólnie bezproblemowego wykonania pomiaru. Pamiętaj, że otwarta komunikacja z osobą która pobiera krew jest niezbędna w celu wyjaśnienia wszelkich wątpliwości lub kwestii związanych z Twoimi indywidualnymi potrzebami zdrowotnymi.