Jeśli jeszcze pijesz wodę butelkowaną…

Woda, eliksir życia, jest prawdopodobnie najbardziej istotnym i podstawowym składnikiem ludzkiej egzystencji. Od pierwszego oddechu do każdego kroku, który stawiamy na drodze życia, woda pozostaje nieodzownym towarzyszem. Jej wszechobecność w naszym codziennym życiu może czasami powodować, że przeoczymy jej głębokie znaczenie, ale pod tą prostotą kryje się niezrównana siła, która podtrzymuje i pielęgnuje nasze dobre samopoczucie.

Jako istoty ludzkie, nasze ciała składają się w około 60% z wody. To sprawia, że nawodnienie jest fundamentalnym aspektem naszego fizjologicznego i biologicznego funkcjonowania. Wpływ wody wykracza daleko poza zwykłe gaszenie pragnienia. Jest ona niezbędnym katalizatorem w wielu procesach cielesnych, zapewniając prawidłowe funkcjonowanie narządów, układów i komórek, które wspólnie tworzą harmonijną symfonię życia. Poziom nawodnienia wpływa również  m.in. na detoksyfikację, funkcję poznawcze, regulację temperatury, stabilizacją nastroju i ma duży związek z ogólnym samopoczuciem psychicznym. Z tych wszystkich powodów jakość i ilość pitej wody ma ogromne znaczenie dla naszej egzystencji.

Pomimo tego, iż jakiś produkt jest powszechnie stosowany, nie oznacza to, że jest on neutralny dla naszego organizmu. Dozwolony jest np. alkohol, wyroby tytoniowe, roundup zaw. glifosat, środki DET i wiele innych trujących substancji stosowanych w żywności, kosmetykach czy chemii gospodarczej. Do powszechnego stosowania wkroczyły również plastikowe opakowania do żywności jak i butelki typu PET (politereftalan etylenu) zawierające rozpuszczalniki i inne zanieczyszczenia. Te zaś, przez rozpuszczanie błon komórkowych, umożliwiają pasożytom praktycznie dowolną wędrówkę po ciele. Przetarte szlaki stanowią łatwą drogę do pojawienia się kolejnych stadiów rozwojowych pasożytów, które wcześniej nie były spotykane.

Przedostawanie się chemikaliów do wody czy żywności jest większe, jeżeli zawartość była długo i niewłaściwie przechowywana, narażona na promienie słoneczne lub opakowanie pochodziły z ponownego użytku.

Przejdźmy do meritum..

Pijąc z butelek PET przyjmujesz:

KSENOESTROGENY – związki zbliżone do kobiecego hormony – estrogenu

  • wbudowują się w receptory estrogenowe gdzie naturalnie przyłączają się nasze estrogeny,
  • mają działanie antagonistyczne do estrogenów,
  • zaburzają centra kontrolne organizmu – czyli podwzgórzem i przysadką,
  • mogą powodować: bezpłodność, prowadzić do impotencji, bezpłodności, powodować nowotwory macicy, jąder, prostaty ale też płuc, trzustki, mózgu, publicystyczność jajników, endometriozę,
  • zaburzają gospodarkę lipidową -> co może prowadzić do otyłości (ciężko jest wtedy schudnąć),
  • najbardziej popularne z ksenoestrogenów to: bisfenol A i bisfenol B.

FTALANY – nadają butelką elastyczność

  • przyczyniają się do astmy, nowotworów, zaburzają gospodarkę hormonalną

ANTYMON (metaloid antymonu) – katalizator w produkcji butelek PET

  • zaburza pracę serca, uszkadza komórki wątroby (hepatotoksycznie)

FORMALDEHYD (aldehyd mrówkowy) i aldehyd octowy – gdy woda stoi na słońcu w butelce

  • objawy podobne do kaca- mdłości, bóle głowy, niechęć do czegokolwiek, prowadzą do nowotworów wątroby i jelita

ROZPUSZCZALNIKI takie jak: alkohol izopropylowy, metanol, benzen, czterochlorek węgla

  • służą do przepłukiwania, odkażania butelek i sprzętów laboratoryjnych; kto pije wodę butelkowaną ten na 100% ma w sobie alkohol izopropylowy. Ten alkohol przenika też przez skórę podczas dezynfekcji rąk preparatami taniej jakości.
  • rozpuszczalniki rozpuszczają błony komórkowe otwierając szlaki komunikacyjne dla pasożytów. Np. przywra jelitowa powinna żyć w jelicie cienkim w postaci dorosłej gdzie zasiedla jeden organ i okresowo wydala jaja; gdy organizm jest skażony alkoholem izopropylowym – przywra rozprzestrzenia się po całym organizmie, przez co zaczynają w nim żyć jej innej stadia! Gdy będzie dużo benzenu – przywra wchodzi do grasicy – zaburzenia odporności; gdy będzie dużo ksylenu – postać przywry opanuje nasz mózg; gdy metyloketony – opanuje macice – wtedy może powodować gruczolistość i endometriozę.
  • jest też dobra wiadomość – sprawny organizm jest w stanie w ciągu trzech dni pozbyć się alkoholu izopropylowego.
Mikroplastiki mogą występować w różnych postaciach: włókien, fragmentów i mikrokulek

MIKRO I NANOPLASTIK

Ostatnie badania naukowców z Columbia University przetestowali trzy popularne marki wody butelkowanej sprzedawanej w Stanach Zjednoczonych (nie chcieli podać jakich), analizując cząsteczki tworzyw sztucznych o wielkości zaledwie 100 nanometrów. W każdym litrze zaobserwowali od 110 000 do 370 000 cząstek, z czego 90% stanowiły nanoplastiki; resztę stanowił mikroplastik.

INNE ZANIECZYSZCZENIA podczas produkcji lub przechowywania

  • woda butelkowana może zostać zanieczyszczona szkodliwymi substancjami podczas produkcji, transportu lub przechowywania, zwłaszcza jeśli nie jest właściwie używana,
  • ponowne użycie butelek PET lub niewłaściwe ich czyszczenie może prowadzić do rozwoju bakterii, które mogą być szkodliwe w przypadku spożycia.

ASPEKT ŚRODOWISKOWY

Ponadto, nadmierne używanie butelek PET przyczynia się do powstawania odpadów z tworzyw sztucznych, co stwarza wyzwania dla środowiska, w tym długoterminowe zanieczyszczenie. Kupowanie plastikowych opakowań przyczynia się do produkcji mikro i nanoplastiku, które wędrują do środowiska wodnego i łańcucha pokarmowego stanowiąc nowe, poważne zagrożenie również dla człowieka.

Z tych wszystkich powodów..

Zachęcam mocno do stosowania butelek wielokrotnego użytku wykonanych z bezpieczniejszych materiałów, takich jak stal nierdzewna lub szkło, aby zminimalizować narażenie na potencjalnie szkodliwe substancje. Problem dotyczy również opakowań do przechowywań żywności. Ponadto picie oczyszczonej wody z kranu (jeśli spełnia normy bezpieczeństwa. np.szungitem) lub korzystanie z systemu filtracji wody może być bardziej zrównoważoną i opłacalną alternatywą dla wody butelkowanej. Zadbajmy o to co pijemy.. dla naszego najlepszego (dobro)stanu jak i naszej planety.

Obyśmy wszyscy cieszyli się dobrym zdrowiem jak najdłużej.

Źródło:
opracowanie własne na podstawie badań: Environmental Science and Pollution Research
https://www.publichealth.columbia.edu/news/bottled-water-can-contain-hundreds-thousands-nanoplastics

Autor artykułu:
Konrad T. Sobiecki, Terapeuta Konop*ny

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie fragmentów treści bez zgody autora zabronione.

error: Treści są chronione prawem. Kopiowanie i rozpowszechnianie jest niedozwolone.